středa 12. března 2008

Nove dobrodruzstvi zacina....

Takze hezky od zacatku.
V sobotu vecer 8.brezna jsem opustila na dobro misto, kde jsem stravila skoro 7 mesicu. Rekla jsem s brekem pa pa Bangalore, snad se jeste setkame a vidala jsem se za novym dobrodruzstvim.
Priletela jsem do Delhi, kam me prijel vyzvednout Peta Seidner. Potom jsme jeli k nemu do Gurgaonu, dali si vybornou veceri a hlavne potom pivo :-) V nedeli jsme se rozhodli poznat Delhi. Navstivili jsme Lotus, Iskon chram a hlavne trznici, kde jsme opet ve velkem nakupovali.
V sest hodin jsem mela sraz se skupinou, se kterou stravim 3 tydny cestovani. Vanessu jsem uz znala a ostatni jiz docela poznala. Prevazne jsou to lidi z UK, Australie a pak jedna holcina z Nemecka. Vekove rozmezi mezi 18 az 50 let, takze docela sranda.
V nedeli jsme sli na hromadnou veceri a povidali o sobe. V pondeli jsme se vydali do stareho Delhi. To byl teda zazitek. Navstivili jsme nejvetsi mesitu, kde byla nepopsatelna atmosfera. Fakt super. A potom jsme se potloukali po ulicich, ktere dobre znate z obrazku. Takovouhle Indii jsem predtim nezazila... Prosli jsme se take po trhu s korenim a projeli se cyklorikshou a metrem. Jo, jo, oni taky maji metro a jake sofistikovane. Plati se jen za zastavky, ktere presne ujedete. Prodaji vam zeton na presne vymerenou trasu, ktery prvne u turniketu prilozite, aby vas to pustilo do metra a pak na posledni stanici hodite dovnitr. Reknu vam, prazske metro by se mohlo inspirovat.
Vecer jsme se vydali na dlouhou cestu vlakem, ktera trvala 19 hodin. Nakonec to byla docela sranda a musim uznat, ze se mi tam spalo velmi dobre. Prijeli jsme do Jaisalmeru, coz je poustni mesto a bylo to fakt uzasne. Bydlime v pevnosti z piskovce, vyhled mame na cele mesto, jime na strese pevnosti opet s vyhledem na tu krasu. Jsou tu v pevnosti male ulicky s obchudkami a lidi jsou hrozne mili. Navstivili jsme chramy, ochutnali mistni speciality, ktere jsou mnohem lepsi nez jidlo na jihu a take se projeli na lodce po jezere pri zapadu slunce.
Dneska se chystame na noc do pouste, na coz se vsichni hrozne tesi. Uvidime zapad a vychod slunce, budeme mit ohynek s mistnimi pisnickami. Jedine, co nas trochu desi je, ze tam neni zadny zachod a koupelna. Tak uvidime, jak to v pousti prezijeme.
Zkousela jsem prilozit fotky, ale jelikoz jsem v Indii, tak to cele krachlo. Takze snad priste...


Trochu s mensim Taj Mahalem v Delhi

Lotus, ktery jsme navstivili s Petim v Delhi

Trh s korenim

Pevnost, ve ktere jsme bydleli. Pri zapadu slunce ma zlatou barvu.
Kdybych nahodou nenasla praci v Praze, tak tohle bych taky asi zvladla. Myslim, ze by mi to jako riksha ridici docela sluselo, ne?

S muzikantem

V turbanu

úterý 4. března 2008

Posledni udalosti a jak to vsechno dopadlo

Takze uz je to udelano, uz je to hotovo. Mam naplanovany posledni tydny meho pobytu v Indii a datum, kdy tuto krasnou zemi opustim. Je to 16.dubna.

20.unora jsem se rozloucila s mymi kolegy. Bylo to opravdu moc mile. Pozvala jsem je na obed a oni mi dali asi 7 indickych filmu (samozrejme s anglickymi titulkami) a dve kucharky, protoze jsem se nekolikrat zminila, ze miluju jejich jidlo. Takze ted se o nej pokusim i doma.

Sef mi napsal prekrasny referencni dopis, ze si ted myslim, ze sezenu praci snad uplne vsude :-) Vsichni byli trochu nameko, takze nezapomenutelne louceni.

Kolegove, s kterymi jsem cestovala denne autobuse, me prekvapili a koupili mi prekrasnou sadu nausnic a nahrdelniku. Ale opravdu nadherny design, ktere neni ani tak indicky, ale je presne podle meho gusta. Dneska jdu s nimi jeste na jedno pivko, nez odjedu.

Hned druhy den jsem se vydala do mezinarodniho centra meditace (tak neco, nevim, jak to mam v cestine popsat). Stravila jsem tam 4 dny, coz bylo hodne zajimave. Prijela jsem jako novy clovek - mirumilovny, uzavreny do sebe, trochu v jinem svete. Kazdopadne uz jsem zase zpet a nic moc se nezmenilo... Naucila jsem se dychaci techniku, kterou se snazim praktikovat kazdy den a uvidim, jestli to bude mit nejake vysledky. Pravda je, ze mam vice energie a melo by to mit vliv skoro na vsechno, co se deje v zivote. Koupila jsem si take spoustu knizek, ktere planuji precist a uvidime, co se v nich dozvim noveho. Potkala jsem se s novymi lidmi, coz bylo super. Na pokoji jsem byla s Ruskou, tak jsme si dobre popovidali (samozrejme anglicky, i kdyz ji to obcas ujelo na rustinu, to asi ze vypadam jako z Ruska). Se vsemi jsme stale v kontaktu.

Potom jsem se vydala k mori, coz byla opet nadhera. Tak nadherna plaz. Uz se mi ani nechce jezdit do Italie, Chorvatska a tak, protoze to se proste neda srovnat. Mela jsem domecek primo na plazi s vyhledem na more, proste nic lepsiho jsem si ani nemohla prat. Bohuzel jsem se moc nevyspala, protoze v noci pekne mrzlo (teda na ty pomery, stale bylo asi 15 nebo 20). Takze jsem to dohnala pres den na pisku. Pujcila jsem si taky kajak a jela se podivat na delfiny. To bylo fakt super. Byla jsem sama uprostred more a kolem me delfini. To nemelo chybu, normalne jsem slysela, jak frkaji pri nadechovani.

A ted jsem opet v realite. Musim balit a premyslet, co si vzit s sebou na dlouhy vylet, co poslat domu a co si nechat u Petiho, se kterym se potkam v Delhi a u ktereho si muzu neco nechat. Za to jsem fakt vdecna, protoze by to bylo jinak o moc komplikovanejsi.

V sobotu tedy letim do Delhi, stravim den s Petim a v nedeli mam schuzku s lidmi, se kterymi pojedu na tritydenni vylet po severni Indii. Tuhle cestovku nasla kamaradka, ktera pojede taky. Je to firma z Australie a mela by byt velmi dobra, tak snad se to potvrdi. Kamaradka Vanessa nechtela cestovat 5 tydnu na vlastni triko se mnou, takze prvni tri tydny pocestujeme se skupinou a pak dva tydnu spolu nebo mozna s nekym, koho potkame cestou.

Kazdopadne se moc tesim, bude to super zazitek a za pet tydnu pokryjeme vetsi cast severni Indie. Nejvice se tesim na noc stravenou v pousti a na zname Varanasi. Potom snad na Himaleje, kam planujeme cestu potom.

Dobrodruzstvi a odhalovani taju severni Indie zdar!

neděle 10. února 2008

Jako na houpacce

Tak takhle by se dal popsat sled poslednich udalosti. Porad se meni me plany a to dost radikalne. Jeste nedavno jsem si myslela, ze nezmenim svuj let a vratim se 14.3. Nemela jsem nikoho, s kym bych cestovala, ale pak se objevil spasny napad, ze bych mohla cestovat s kolegou. Tesila jsem se, ze aspon 9 dni stravim cestovanim na severu, kouknu se na poust atd. Po dvou dnech ale prisla zprava, ze bohuzel nedostane dovolenou :-( Rana pod pas, au au au.
Pak jsem ale dostala email od holciny, ktera chce cestovat, jupiiiiiiii. Jenze posleze jsem se dozvedela, ze 8.3. musi byt v Mumbai a tak bychom mely jen 5 dni na cestovani, coz tady neni skoro nic (stravily bychom to jen na cestach a nevidely skoro nic). A tak jsem se poptala, zda se neuvolnila nejaka mista v letadle s pozdejsim odletem. Jelikoz jsem to zkousela jiz drive a vse bylo totalne plne, vubec jsem nedoufala v kladnou odpoved. K memu prekvapeni vsak volna mista jsou skoro kazdy den, wow. Takze dnes se setkam s Vanessou (holcina, se kterou bych mela cestovat) a budeme planovat nase cestovani. Zatim to vidim tak na 6.4. Jen doufam, ze se houpacka udalosti ustalila a jiz nezmeni svou polohu.
Takze dobrodruzstvi vstric!

úterý 22. ledna 2008

At zije Indieeeeeeeeeeeeee

Uz jsem dlouho nepsala nic sokujiciho o Indii. Ono ne, ze by se tu nic takoveho nedelo, ale uz jsem si zvykla na ruzne veci, takze mi to uz ani tak neprijde zvlastni nebo sokujici.
Kazdopadne jsem se rozhodla, ze preci jenom par veci za to napsat stoji. Nektere z nich totiz sokuji i me po 5 mesicich.

1. Zakaz tancovani
V lednu nas cekalo nemile prekvapeni. Indicka vlada zakazala lidem tancovat. Takze ted uz muzeme vyrazit jen tak do baru a pri hudbe pokyvovat hlavou.
Tak jsme si rikali, ze by nas za to, ze budeme tancovat, mohli treba zavrit do vezeni. No reknete, nebyla by to sranda zavolat domu s tim, ze jste ve vezeni a kdyz se vas rodice zeptaji za co, tak jim oznamite, ze za tancovani? Indie je proste jedinecna.

2. Dalsi zakazy
Skoro na kazde zdi je napsano: "Necurat" a "Nelepit ucty". Indove dodrzuji bohuzel pouze ten druhy zakaz :-(

3. Stavky
Stavkuji tu docela casto. Jednou jsou to riksa ridici a ted i ridici vetsich vozidel. Bohuzel to zasahlo i me. Stavkuji nam ridici firemnich autobusu, takze musim dojizdet riksou. Zavolali mi to v nedli asi v devet vecer a bohuzel se nevi, kdy stavka skonci. Takze doufam, ze do tretice vseho dobreho a ctvrty den uz zase pojedu nasim starym znamym autobusem. To si ani clovek neuvedomi, jak je ten autobus dobry, dokavad nemusi cestovat jinak.

4. Casove plany odjezdu autobusu
O vikendu jsme se vydali do nedalekeho mesta (150 km), kde uz jsme jednou byli, ale tentokrate jsme zavitali do zoo. To by nebylo tak zvlastni, protoze zoo bylo moc hezke.
Rozhodli jsme se pro Volvo klimatizovany autobus. Co je ale sokujici, ze tento autobus jezdi 24 hodin a funguje to tak, ze prijdete, koupite listek, nasednete do autobusu a cekate, az se naplni. Jakmile je autobus plny, vyrazi a na jeho misto prijizdi dalsi. Zadne casove plany, proste prijdete a jedete. Tak tohle je pro me opravdu nepochopitelne. Kazdopadne jim to funguje a kdyz nestihnou jeden, nasednou do dalsiho.

Chtela jsem napsat vice, ale opet jsem zapomnela na vsechny dalsi veci, ktere me tu obcas jeste sokuji. Jakmile si na neco vzpomenu, tak tento seznam doplnim.

sobota 5. ledna 2008

Vanoce a Silvestr v Indii

Jak asi kazdy pruvodce Indii pravi, nejlepsi misto, kde stravit Vanoce a Silvestr je Goa. Lide tuto cast Indie vyhledavaji kvuli nadhernym plazim a mozna taky levnemu alkoholu (i kdyz pivo je na nase pomery stale drahe :-( Rozhodli jsme se proto, ze si overime, zda indicti pruvodci hovori pravdu a vydali jsme se na 11 dni do Goy. Plaze jsou opravdu nadherne, i kdyz vlny jsou tak prudke, ze se v mori neda moc plavat. Kazdopadne uz jenom pohledn na vlny, zapad slunce a vyborna kuchyne prevazne slozena z morskych zivocichu a pivo k tomu stoji za to :-)

Tak tohle byl muj vanocni obed.

A tohle vanocni vecere. Poprosila jsem je o bramborovy salat a dostala brambory, zeleninu a majonezu oddelene, takze jsem si salat namixovala sama. Bylo to teda mooooooc dobre.

V pokoji jsem udelala vanocni dekoraci, abychom preci jenom citili atmosferu Vanoc.

Tenhle stromecek jsem nasla v kostele pri nasem vyletu do Stare Goy.

Proste pohoda.....

Zapad slunce cislo 1.

Zapad slunce cislo 2.

Zapad slunce cislo 3.

Zapad slunce cislo 4.

Zapad slunce cislo 5 - tentokrat i s lidmi, abyste videli, jak moc to bylo prelidnene. Tohle byl ale prvni den, takze to tak vynasobte peti, abyste si predstavili Silvestra.

Tahla plaz byla u blesiho trhu. No neni to nadhera?

Pri zapadu slunce.

A jeste jednou v novych sateckach :-)

More bylo opravdu divoke. Plavat se tam moc nedalo, ale na ochlazeni to stacilo...

V jedne chysi na plazi meli kulecnik a dokonce zdarma. Tak jsem se tam naucila nekolik novych triku a obcas jsem i spoluhrace prekvapila velmi dobrymi stouchy. Kazdopadne jsem nikdy nevyhrala :-(

Tak tomuhle rikaji Stary pan. Deti ho takhle vytvori a pak chteji penize. Ptali jsme se jich, co s nim budou delat a oni nam s klidem a usmevem na tvari odpovedeli: "No upalime ho".




Tak tihle fesaci nam nabizeli kazdy den ruzne koralove naramky, nahrdelniky atd. Mimo nich jsme meli navstevu od pani ci panu, kteri prodavali prazene orisky, ananas, banany, knizky, obleceni a vsechno, co doma nasli :-)

Byli jsme se podivat na blesim trhu, ktery se kona kazdou stredu v Anjune. Potom jsme se podivali na plaz, ktera byla hned u trhu. Nakoupili jsme nekolik naramku a taky nejake obleceni. Tolik prodejcu na jednom miste jsem nevidela snad ani v Polsku, kdyz bylo popularni jezdivat na tamni trhy.


Na plazi meli rybari nekolik lodi, ve kterych lovili ty uzasne morske pochoutky.
Kazdy vecer kolem zapadu slunce pripluli a vytahovali lod za pomoci deti, zen a nekdy i turistu.


Na plazi nabizeli tetovani henou, ktera je ovsem cerna, takze to vypada jako opravdicke tetovani. Tvrdili, ze to vydrzi mesic........


Na ruce je to po tydnu dole :-(


Ale na noze to vypada porad dobre. Do meho navratu to vsak asi nevydrzi, takze aspon obrazek :-)

V patek jsme se vydali na vylet do Stare Goy, ktera byla vlastnena Portugalci a tak je zde jejich vliv velmi zretelne videt i nyni.

Rozhodli jsme se podivat na divoke delfiny. Meli jsme stesti, videli jsme hned ctyri najednou jak si hezky plavou uprostred more. Muj zaludek sice na rozbourenem mori moc spokojeny nebyl, ale prezila jsem ve zdravi a byl to opravdu krasny pohled.

Tak takhle vypadal chudak krab nez mi ho pripravili jako Silvestrovskou veceri.

A takhle vypadal potom krab na taliri.

sobota 24. listopadu 2007

Pracovni zkusenost

Vim, ze prispevek o tom, co vlastne delam a jak se mi dari v praci, slibuji asi tri mesice. Jelikoz mam pulku praxe za sebou, prinutila jsem se konecne neco napsat, takze tady to je......
Pracovni napln:
- vytvoreni a mesicni priprava HR Newslettru, ktery je urcen pro HR tym,
- analyza a zhodnoceni on boarding procesu (proces zacinajici prvnim dnem noveho zam.),
- korelacni analyza skupiny zamestnancu (zda existuje souvislost mezi vzdelanim a predchozi zkusenosti zamestnancu a jejich vykonu v praci),
- analyza informacnich zdroju pro nove zamestnance a nove doporuceni,
- priprava prezentace na tema "celkove ocenovani zamestnancu",
- spoluprace v oblasti ocenovani zamestnancu na ruznych projektech,
- pomoc pri vyberu nove kolegyne (tvorba case studies, podpora vyberoveho rizeni),
- trenink pro HR tym na tema E-room a jeho pouzivani,
- a dalsi mensi projekty, na kterych pracuji, kdyz je treba.
Bohuzel jsem jeste nedonutila sefa, aby se mnou zhodnotil me vysledky, i kdyz to bylo v planu minuly tyden, ale priority jsou priority :-( Kazdopadne muzu usuzovat z toho, ze jsem ziskala jeho duveru. Napr. trenink pro HR tym jsem pripravila bez jeho dohledu a chtel to videt vecer pred provedenim treninku. Zapojuje me i do mezinarodnich projektu a dokonce ocekava, ze mu obcas poradim a chce znat muj nazor. Prostred v HR tymu je pro me dost chaoticke a ad hoc. Ale na druhou stranu je tam velky prostor pro seberealizaci a delani zmen. Tak to je zatim vsechno. Doufam, ze ted mate jasnejsi predstavu, co ze v te Indii vlastne delam :)
A tohle je nas mensi tym. Je to v podstate podtym HR tymu, ktery se zabyva odmenovanim zamestnancu. Vlevo je muj sef, nova kolegyne a dalsi kolega.