úterý 18. března 2008
Jodhpur - modre mesto
sobota 15. března 2008
Vylet do pouste
Na vylet do pouste jsem se tesila z celeho vyletu asi nejvice a musim rici, ze me nezklamal. Vydali jsme se autem na misto, kde na nas jiz cekalo asi 14 pripravenych velbloudu. Muj se jmenoval Pineapple (ananas) a byl opravdu sladky. Jeli jsme asi hodinu a pul, ale skoro kazdy jiz po pul hodine skuhral, ze ho boli zadek a nohy. Zas az tak pohodlne to opravdu neni L
Dojeli jsme do pisecnych dun, kde na nas cekala parta chlapiku, kteri nam nabidli vychlazene pivo a male obcerstveni. Zacali pro nas varit veceri, ktera byla moc dobra a pote pro nas pripravili postele na spani. Proste komfort, kdo by to v pousti cekal.
Byl to opravdu super zazitek, ale myslim, ze to takhle stacilo. Nedovedu si predstavit jet na velbloudu treba i nekolik dni v kuse…….
Nase poustni vypravastředa 12. března 2008
Nove dobrodruzstvi zacina....
V sobotu vecer 8.brezna jsem opustila na dobro misto, kde jsem stravila skoro 7 mesicu. Rekla jsem s brekem pa pa Bangalore, snad se jeste setkame a vidala jsem se za novym dobrodruzstvim.
Priletela jsem do Delhi, kam me prijel vyzvednout Peta Seidner. Potom jsme jeli k nemu do Gurgaonu, dali si vybornou veceri a hlavne potom pivo :-) V nedeli jsme se rozhodli poznat Delhi. Navstivili jsme Lotus, Iskon chram a hlavne trznici, kde jsme opet ve velkem nakupovali.
V sest hodin jsem mela sraz se skupinou, se kterou stravim 3 tydny cestovani. Vanessu jsem uz znala a ostatni jiz docela poznala. Prevazne jsou to lidi z UK, Australie a pak jedna holcina z Nemecka. Vekove rozmezi mezi 18 az 50 let, takze docela sranda.
V nedeli jsme sli na hromadnou veceri a povidali o sobe. V pondeli jsme se vydali do stareho Delhi. To byl teda zazitek. Navstivili jsme nejvetsi mesitu, kde byla nepopsatelna atmosfera. Fakt super. A potom jsme se potloukali po ulicich, ktere dobre znate z obrazku. Takovouhle Indii jsem predtim nezazila... Prosli jsme se take po trhu s korenim a projeli se cyklorikshou a metrem. Jo, jo, oni taky maji metro a jake sofistikovane. Plati se jen za zastavky, ktere presne ujedete. Prodaji vam zeton na presne vymerenou trasu, ktery prvne u turniketu prilozite, aby vas to pustilo do metra a pak na posledni stanici hodite dovnitr. Reknu vam, prazske metro by se mohlo inspirovat.
Vecer jsme se vydali na dlouhou cestu vlakem, ktera trvala 19 hodin. Nakonec to byla docela sranda a musim uznat, ze se mi tam spalo velmi dobre. Prijeli jsme do Jaisalmeru, coz je poustni mesto a bylo to fakt uzasne. Bydlime v pevnosti z piskovce, vyhled mame na cele mesto, jime na strese pevnosti opet s vyhledem na tu krasu. Jsou tu v pevnosti male ulicky s obchudkami a lidi jsou hrozne mili. Navstivili jsme chramy, ochutnali mistni speciality, ktere jsou mnohem lepsi nez jidlo na jihu a take se projeli na lodce po jezere pri zapadu slunce.
Dneska se chystame na noc do pouste, na coz se vsichni hrozne tesi. Uvidime zapad a vychod slunce, budeme mit ohynek s mistnimi pisnickami. Jedine, co nas trochu desi je, ze tam neni zadny zachod a koupelna. Tak uvidime, jak to v pousti prezijeme.
Zkousela jsem prilozit fotky, ale jelikoz jsem v Indii, tak to cele krachlo. Takze snad priste...
úterý 4. března 2008
Posledni udalosti a jak to vsechno dopadlo
Takze uz je to udelano, uz je to hotovo. Mam naplanovany posledni tydny meho pobytu v Indii a datum, kdy tuto krasnou zemi opustim. Je to 16.dubna.
20.unora jsem se rozloucila s mymi kolegy. Bylo to opravdu moc mile. Pozvala jsem je na obed a oni mi dali asi 7 indickych filmu (samozrejme s anglickymi titulkami) a dve kucharky, protoze jsem se nekolikrat zminila, ze miluju jejich jidlo. Takze ted se o nej pokusim i doma.
Sef mi napsal prekrasny referencni dopis, ze si ted myslim, ze sezenu praci snad uplne vsude :-) Vsichni byli trochu nameko, takze nezapomenutelne louceni.
Kolegove, s kterymi jsem cestovala denne autobuse, me prekvapili a koupili mi prekrasnou sadu nausnic a nahrdelniku. Ale opravdu nadherny design, ktere neni ani tak indicky, ale je presne podle meho gusta. Dneska jdu s nimi jeste na jedno pivko, nez odjedu.
Hned druhy den jsem se vydala do mezinarodniho centra meditace (tak neco, nevim, jak to mam v cestine popsat). Stravila jsem tam 4 dny, coz bylo hodne zajimave. Prijela jsem jako novy clovek - mirumilovny, uzavreny do sebe, trochu v jinem svete. Kazdopadne uz jsem zase zpet a nic moc se nezmenilo... Naucila jsem se dychaci techniku, kterou se snazim praktikovat kazdy den a uvidim, jestli to bude mit nejake vysledky. Pravda je, ze mam vice energie a melo by to mit vliv skoro na vsechno, co se deje v zivote. Koupila jsem si take spoustu knizek, ktere planuji precist a uvidime, co se v nich dozvim noveho. Potkala jsem se s novymi lidmi, coz bylo super. Na pokoji jsem byla s Ruskou, tak jsme si dobre popovidali (samozrejme anglicky, i kdyz ji to obcas ujelo na rustinu, to asi ze vypadam jako z Ruska). Se vsemi jsme stale v kontaktu.
Potom jsem se vydala k mori, coz byla opet nadhera. Tak nadherna plaz. Uz se mi ani nechce jezdit do Italie, Chorvatska a tak, protoze to se proste neda srovnat. Mela jsem domecek primo na plazi s vyhledem na more, proste nic lepsiho jsem si ani nemohla prat. Bohuzel jsem se moc nevyspala, protoze v noci pekne mrzlo (teda na ty pomery, stale bylo asi 15 nebo 20). Takze jsem to dohnala pres den na pisku. Pujcila jsem si taky kajak a jela se podivat na delfiny. To bylo fakt super. Byla jsem sama uprostred more a kolem me delfini. To nemelo chybu, normalne jsem slysela, jak frkaji pri nadechovani.
A ted jsem opet v realite. Musim balit a premyslet, co si vzit s sebou na dlouhy vylet, co poslat domu a co si nechat u Petiho, se kterym se potkam v Delhi a u ktereho si muzu neco nechat. Za to jsem fakt vdecna, protoze by to bylo jinak o moc komplikovanejsi.
V sobotu tedy letim do Delhi, stravim den s Petim a v nedeli mam schuzku s lidmi, se kterymi pojedu na tritydenni vylet po severni Indii. Tuhle cestovku nasla kamaradka, ktera pojede taky. Je to firma z Australie a mela by byt velmi dobra, tak snad se to potvrdi. Kamaradka Vanessa nechtela cestovat 5 tydnu na vlastni triko se mnou, takze prvni tri tydny pocestujeme se skupinou a pak dva tydnu spolu nebo mozna s nekym, koho potkame cestou.
Kazdopadne se moc tesim, bude to super zazitek a za pet tydnu pokryjeme vetsi cast severni Indie. Nejvice se tesim na noc stravenou v pousti a na zname Varanasi. Potom snad na Himaleje, kam planujeme cestu potom.
Dobrodruzstvi a odhalovani taju severni Indie zdar!
neděle 10. února 2008
Jako na houpacce
Pak jsem ale dostala email od holciny, ktera chce cestovat, jupiiiiiiii. Jenze posleze jsem se dozvedela, ze 8.3. musi byt v Mumbai a tak bychom mely jen 5 dni na cestovani, coz tady neni skoro nic (stravily bychom to jen na cestach a nevidely skoro nic). A tak jsem se poptala, zda se neuvolnila nejaka mista v letadle s pozdejsim odletem. Jelikoz jsem to zkousela jiz drive a vse bylo totalne plne, vubec jsem nedoufala v kladnou odpoved. K memu prekvapeni vsak volna mista jsou skoro kazdy den, wow. Takze dnes se setkam s Vanessou (holcina, se kterou bych mela cestovat) a budeme planovat nase cestovani. Zatim to vidim tak na 6.4. Jen doufam, ze se houpacka udalosti ustalila a jiz nezmeni svou polohu.
Takze dobrodruzstvi vstric!
úterý 22. ledna 2008
At zije Indieeeeeeeeeeeeee
Kazdopadne jsem se rozhodla, ze preci jenom par veci za to napsat stoji. Nektere z nich totiz sokuji i me po 5 mesicich.
1. Zakaz tancovani
V lednu nas cekalo nemile prekvapeni. Indicka vlada zakazala lidem tancovat. Takze ted uz muzeme vyrazit jen tak do baru a pri hudbe pokyvovat hlavou.
Tak jsme si rikali, ze by nas za to, ze budeme tancovat, mohli treba zavrit do vezeni. No reknete, nebyla by to sranda zavolat domu s tim, ze jste ve vezeni a kdyz se vas rodice zeptaji za co, tak jim oznamite, ze za tancovani? Indie je proste jedinecna.
2. Dalsi zakazy
Skoro na kazde zdi je napsano: "Necurat" a "Nelepit ucty". Indove dodrzuji bohuzel pouze ten druhy zakaz :-(
3. Stavky
Stavkuji tu docela casto. Jednou jsou to riksa ridici a ted i ridici vetsich vozidel. Bohuzel to zasahlo i me. Stavkuji nam ridici firemnich autobusu, takze musim dojizdet riksou. Zavolali mi to v nedli asi v devet vecer a bohuzel se nevi, kdy stavka skonci. Takze doufam, ze do tretice vseho dobreho a ctvrty den uz zase pojedu nasim starym znamym autobusem. To si ani clovek neuvedomi, jak je ten autobus dobry, dokavad nemusi cestovat jinak.
4. Casove plany odjezdu autobusu
O vikendu jsme se vydali do nedalekeho mesta (150 km), kde uz jsme jednou byli, ale tentokrate jsme zavitali do zoo. To by nebylo tak zvlastni, protoze zoo bylo moc hezke.
Rozhodli jsme se pro Volvo klimatizovany autobus. Co je ale sokujici, ze tento autobus jezdi 24 hodin a funguje to tak, ze prijdete, koupite listek, nasednete do autobusu a cekate, az se naplni. Jakmile je autobus plny, vyrazi a na jeho misto prijizdi dalsi. Zadne casove plany, proste prijdete a jedete. Tak tohle je pro me opravdu nepochopitelne. Kazdopadne jim to funguje a kdyz nestihnou jeden, nasednou do dalsiho.
Chtela jsem napsat vice, ale opet jsem zapomnela na vsechny dalsi veci, ktere me tu obcas jeste sokuji. Jakmile si na neco vzpomenu, tak tento seznam doplnim.